General Purpose Safety Glasses
Safety glasses may also include side protection like detachable side protectors (clip-on or slide-on shields). In addition, accommodation must be made for employees who require corrective lenses; protective eyewear must incorporate prescriptive lenses or glasses worn over prescription lenses. If light hazards exist, eye protection should have coated or tinted lenses that reduce the transmission of the specific light spectrum.
Employees must also be trained to use eye protection. Training must be comprehensive and understandable and recur at least annually or more often if needed. Training should include:
- Need for protection
- Compromised protection (improper fit, use, or maintenance)
- Safety eyewear capabilities and limitations
- Appropriate and effective use
- Inspection, donning, and doffing
- Maintenance and storage
- Contraindications for use, including medical signs and symptoms
Options for protective eyewear include:
- Frame materials
- Frame color and style
- Flexibility and adjustability (adjustable temples, nose pads)
- Anti-fog, -static, or another lens treatment
- Lens tint or mirror coatings
- Compatibility with other safety equipment and apparel
- (95)
- (1)
- (78)
- (1)
- (16)
- (34)
- (18)
- (13)
- (629)
- (4)
- (1)
- (1)
- (22)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (12)
- (2)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (284)
- (2)
- (28)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (9)
- (2)
- (1)
- (4)
- (9)
- (98)
- (2)
- (23)
- (1)
- (1)
- (9)
- (4)
- (2)
- (10)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (167)
- (1)
- (9)
- (18)
- (4)
- (4)
- (5)
- (1)
- (6)
- (3)
- (10)
- (12)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (13)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (33)
- (1)
- (23)
- (118)
- (2)
- (1)
- (22)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (28)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1,287)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (552)
- (20)
- (56)
- (71)
- (1)
- (46)
- (1)
- (131)
- (2)
- (32)
- (3)
- (733)
- (347)
- (30)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (170)
- (10)
- (6)
- (2)
- (4)
- (6)
- (6)
- (135)
- (1)
- (1)
- (444)
- (2)
- (15)
- (14)
- (2)
- (26)
- (74)
- (4)
- (5)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (13)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (43)
- (6)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (52)
- (2)
- (400)
- (3)
- (3)
- (1)
- (10)
- (37)
- (7)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (4)
- (5)
- (2)
Filtered Search Results
Bollé Safety Cobra Safety Glasses
Bollé Cobra safety glasses have single lens wraps for unobstructed view, flexible temple arms adjust up and down, silicone nose pads reduce slipping
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Rimless |
| Height (Metric) | 6.05 cm |
| Shape | Rectangular |
| Width (English) | 2.75 in. |
| Material | Polycarbonate |
| Width (Metric) | 7 cm |
| Frame Color | Black |
| Thickness (Metric) | 2.2 mm |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Safety Glasses |
| Thickness (English) | 0.0866 in. |
| Frame Material | TPR |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87+ |
| Height (English) | 2.38 in. |
Pyramex™ Intruder™ Safety Glasses
Economical light-weight Intruder™ Safety Glasses offer superior protection.
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Temple Style | Straight |
Bollé Safety Ultim8 Glasses/Goggles
Ultim8 safety glasses/goggles can turn into goggles from glasses and are made for extreme work environments
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Color | Red |
| Frame Type | Hybrid |
| Height (Metric) | 7.6 cm |
| UV Protection | UVA and UVB |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Shape | Rectangular |
| Width (English) | 3 in. |
| Product Type | Hybrid |
| Weight (English) | 2.12 oz. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87+ |
| Height (English) | 3 in. |
Bollé Safety Prism Safety Glasses
Prism safety glasses have a durable PC frame, offers excellent protection at a great value
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Rimless |
| Height (Metric) | 5 cm |
| Shape | Rectangular |
| Width (English) | 2.75 in. |
| Material | Polycarbonate |
| Width (Metric) | 7 cm |
| Frame Color | Translucent |
| UV Protection | UVA and UVB |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87+ |
| Height (English) | 2 in. |
MCR Safety™ Checklite CL1 Clear UV-AF Lens
Checklite™ CL1 series safety glasses with clear lens, UV-AF™ anti-fog coating, excellent orbital seal and fit.
Bollé Safety Rush Safety Glasses
The all-round vision and lightweight rush model offers perfect optical quality, permanent comfort and a modern design.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Rimless |
| Height (Metric) | 5 cm |
| Shape | Rectangular |
| Lens Coating | Anti-fog,Scratch-resistant |
| Width (English) | 2.75 in. |
| Material | Polycarbonate |
| Width (Metric) | 7 cm |
| Frame Color | Translucent |
| UV Protection | UVA and UVB |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87+ |
| Height (English) | 2 in. |
Pyramex™ Rendezvous™ Safety Glasses
Adjustable lens angle aligns to the proper position for various work applications
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Frame Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | Meet ANSI Z87.1 requirements. |
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Weight (Metric) | 17.9 g |
| Frame Color | Clear |
|---|---|
| Lens Tint | Clear |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | Meet ANSI Z87.1 requirements and CSA Z94.3 standards |
MCR Safety Stratos™ Safety Glasses
Stratos™ features a one piece polycarbonate lens and a stylish wrap-around design that offers the user a wide area of protection. Integral side shields offer protection from particles entering the eyewear from the sides.
Pyramex™ Ever-Lite™ Safety Eyewear
Lightweight spectacle (22 grams) with a soft nosepiece for snug fit, semi-frame, and slim co-injected temples
| Frame Color | Black |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Weight (Metric) | 22 g |
Pyramex™ Alair™ Safety Eyewear
A stylish look that is 100% polycarbonate. These economical glasses have a hard coated lens-unlike most at this price
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1 |
MCR Safety™ Law LW2 Gray AF Lens
Law™ LW2 series clear safety glasses, UV-AF™ anti-fog lens, soft secure TPR nose piece and temple inserts.
Bollé Safety RUSH+ 2.0 XP M/L Safety Spectacle PC
Builds on comfort and fit with added protection from a foam gasket and strap, ensuring clear vision in demanding conditions
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Wrap-around |
| Height (Metric) | 7 cm |
| Shape | 8 - Very Curved |
| Lens Coating | Platinum,Anti-fog,Anti-scratch |
| Width (English) | 4.72 in. |
| Ventilation Details | Vented |
| Material | Polycarbonate, TPR |
| Temple Style | Bayonet Temples |
| Width (Metric) | 12 cm |
| Optical Clarity | 1 - Optimal |
| Thickness (Metric) | 2.2 mm |
| UV Protection | U6 |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Dimensions (L x W x H) | 29.5 x 12 x 7 cm |
| Product Type | Safety Glasses |
| Thickness (English) | 0.0866 in. |
| Packaging | Eco-polybag |
| Model | RUSH+ 2.0 XP |
| Frame Material | Polycarbonate, TPR |
| Style | Wrap-around |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1-2020 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Height (English) | 2.76 in. |